fbpx

Lakierowanie proszkowe to jeden ze sposobów dekorowanie powierzchni danego produktu. Jednak, co należy wspomnieć, lakierowanie proszkowe nie służy jedynie dekoracji, jest to też ochrona przed czynnikami zewnętrznymi. 

Jednak, co jest raczej oczywiste, to efekt estetyczny zdecyduje o tym, czy produkt się spodoba i znajdzie nabywcę. Dlatego też firmy zajmujące się produkowaniem farb proszkowych dbają o właściwe, wręcz idealne warunki wykonywania powłok tak, by efekt końcowy był rewelacyjny..Po pierwsze, należy odpowiednio przygotować powierzchnię. Jest to proces, który będzie decydował o wytrzymałości korozyjnej danej powłoki lakierniczej. Ma oczywiście też wpływ na jej dekoracyjność.

Po pierwsze, powierzchnię można przygotować w sposób mechaniczny. Najczęściej robi się to poprzez stosowanie obróbki strumieniowo ściernej. W przypadku, jeśli jest ten sposób stosowany jako jedyny, należy przygotować się na to, że obróbka taka nie usunie tłuszczy, które często używane są do zakonserwowania przedmiotu skierowanego do malowania. Tłuszcze mogą być przyczyną słabej przyczepności powłoki do podłoża, a także wypływania tłuszczu na powierzchnię powłoki w postaci przebarwień.

Do przygotowania powierzchni wykorzystuje się również sposób chemiczny. Wykonując takie przygotowanie, należy pamiętać o tym, że na powierzchni nie powinny pozostać żadne związki chemiczne, które nie będą związane z powierzchnią detalu. Takie pozostawienie może wiązać się z powstawaniem kraterów będących pozostałością reakcji z farbą proszkową podczas utwardzania, zanieczyszczeń na powierzchni powłoki, które powstaną, kiedy pozostałości po obróbce wydostaną się na powierzchnię podczas utwardzania.