fbpx

Cynkowanie to ogół operacji, który ma za zadanie pokryć powierzchnię przedmiotów stalowych cienką powłoką cynku. Proces ma na celu ochronę przed korozją, która jest powodowana działaniem powietrza i wody.

Jednym z rodzajów cynkowania jest cynkowanie ogniowe niskotemperaturowe, które nazywane jest także cynkowaniem zanurzeniowym. Proces ten polega na zanurzaniu wcześniej przygotowanego elementu w ciekłym cynku, dzięki czemu można dokładnie pokryć elementy posiadające nawet skomplikowane kształty.

Po zastosowaniu tego procesu otrzymuje się powłokę odporną na korozję, ścieranie oraz uszkodzenia mechaniczne. Powłoka, w zależności od grubości, agresywności środowiska oraz erozji mechanicznej, może wytrzymać od 10 do nawet 100 lat. Powłoka cynkowa wyróżnia się w warunkach miejskiego środowiska korozyjnego od kilku do kilkunastu razy większą odpornością korozyjną od stali, która wcześniej nie była poddawana procesowi cynkowania.

Warunkiem utworzenia powłoki cynkowej niezbędne jest właściwe przygotowanie powierzchni wyrobów stalowych i żeliwnych przed ich zanurzeniem w roztopionym cynku.

Cynkowanie ogniowe stosuje się powszechnie w wielu gałęziach gospodarki, na przykład w przemyśle samochodowym, budowlanym czy lotniczym.