fbpx

Wiele osób pragnie mieć samochód bądź inne urządzenie w nietypowych kolorach bądź wzorach, co sprawi, że przedmiot będzie jedyny w swoim rodzaju.

By sprostać oczekiwaniom Klientów, na rynku farb proszkowych pojawiły się farby, pod których wpływem powłoka wyróżnia się niesamowitym efektem wizualnym. Rozwój technologii produkcji sprawił, że dystans między możliwościami w produkcji farb oraz przeciętnymi efektami, które były dzięki nim dostępne. Kiedy nastała moda na metaliczne powłoki, konieczne były zmiany w technologii produkcji. Farby metaliczne wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie efekt wizualny jest niezwykle istotny.

Jednym z najpopularniejszych rodzajów metalicznych farb proszkowych są farby metaliczne wytłaczane. Są to farby produkowane w identyczny sposób jak inne rodzaje farb proszkowych. Proces produkcji nie zakłada innych operacji. Mieszanie pigmentów metalicznych z pozostałymi surowcami ma miejsce w procesie wstępnym. Uzyskana mieszanina poddawana jest wytłaczaniu, łamaniu i mieleniu. W wyniku tych procesów otrzymywany jest gotowy produkt.

Prostota procesu wiąże się jednak z pewnymi ograniczeniami. Pigment metaliczny w wytłaczarce częściowo się niszczy, a co za tym idzie – ogranicza to zakres wykorzystywania tej metody. Natomiast zaletą jest jednorodność powstałej farby oraz niskie koszty produkcji.

Metoda ta używana jest do uzyskania tak zwanych efektów młotkowych.