fbpx

Malowanie jest procesem mającym na celu nie tylko nadanie powierzchniom określonych walorów wizualnych i dekoracyjnych. Malowanie jest również sojusznikiem w walce z korozją. Działanie antykorozyjne farb jest uzależnione od rodzaju pigmentów, które znajdują się w ich składzie, a także od szczelności i przyczepności farb do powierzchni. Malowanie proszkowe wpływa antykorozyjnie na malowane powierzchnie na trzy sposoby, poprzez:

  • blokowanie reakcji katodowej – farby proszkowe spełniają tu rolę izolatora, który zapobiega dostaniu się wody i tlenu na powierzchnię metalową,
  • blokowanie reakcji anodowej – farba wyposażona w pigmenty antykorozyjne tworzy warstwę ochronną wokół anody, co uniemożliwia przedostanie się do anody jonów żelazowych i zapobiega korozji,
  • blokowanie przepływu ładunków elektrycznych – by temu przepływowi zapobiec, farby muszą posiadać wysokie wskaźniki oporności.

Farby proszkowe zawierają zazwyczaj pigmenty, które łączą zapobieganie reakcji katodowej i anodowej, co wpływa na zwiększenie właściwości antykorozyjnych.