fbpx

Piaskowanie drewna jest technologią, z użyciem której można oczyścić i nadać pożądany kształt i wygląd drewnu. Piaskowanie rzeźbi strukturę drewna zgodnie z jego słojami.

Historia piaskowania drewna swój początek ma w 1870 roku, kiedy to Benjamin Tilghman, amerykański wynalazca, był jeszcze generałem i zauważył na pustyni, jak pod wpływem siły wiatru piach zostawiał ślady na szkle.

W czasie procesu piaskowania drewna wykorzystuje się strumień sprężonego powietrza, które zawiera piasek bądź twarde cząsteczki innych materiałów, takie jak rozdrobnione szkło, metal, żużel koksowniczy czy też minerał granatu. Do otrzymania niezwykłego i oryginalnego efektu często wykorzystuje się też twarde skorupy orzecha.

Proces piaskowania drewna nie jest skomplikowany, jednak do jego przeprowadzenia konieczne są odpowiednie umiejętności i zachowanie szczególnej ostrożności. Piasek z dużą siłą i prędkością uderza o rzeźbioną powierzchnię, co powoduje powstawanie groźnego pyłu.

Dzięki technologii piaskowania drewna istnieje możliwość dotarcia do trudno dostępnych miejsc, takich jak zakrzywienia czy rogi, których nie można oszlifować tradycyjnymi metodami. Efektem skorzystania z piaskowania jest gładkie i doskonale oczyszczone drewno.

Procesowi piaskowania poddaje się stare meble, które trzeba oczyścić z farb, lakierów i innych nalotów. Meble poddane piaskowaniu wyglądają pięknie, pojawiają się na nich dodatkowe wgłębienia i bruzdy, które nadają im staroświeckiego wyglądu. Dzięki temu nawet stare meble mogą być alternatywą dla nowoczesnych mebli. Z piaskowania można skorzystać również w przypadku nowych mebli. Dzięki takiej technologii można nadać im urok eleganckiej starości.

piaskowanie Kraków