fbpx

Śrutowanie jest jedną z metod czyszczenia metalu, w czasie której powierzchnia jest przygotowywana do malowania proszkowego. Metoda ta cieszy się dużą popularnością, ponieważ jest skuteczniejsza i szybsza od tradycyjnego szlifowania przy użyciu papierów ściernych. Po prawidłowo przeprowadzonym śrutowaniu uzyskuje się wyższą chropowatość, co z kolei wpływa na odpowiednią przyczepność farb.

Śrutowanie wykorzystuje się również do usuwania zanieczyszczeń. Proces ten bardzo dokładnie oczyszcza wyroby stalowe z rdzy albo pozostałości farby po ostatnim malowaniu. Szybko i skutecznie usuwa też nagromadzone pyły oraz zanieczyszczania jonowe, czyli sole, azotany i siarczany.

Należy zaznaczyć, że proces śrutowania jest całkowicie bezpieczny. Nie stanowi on żadnego zagrożenia dla przygotowywanego pod malowanie proszkowe materiału. Po takim zabiegu malowanie jest dokładniejsze i trwałe. Czasami zdarzyć się może, że konieczne będzie zabezpieczenie powierzchni przed możliwymi uszkodzeniami.

Śrutowanie można zastosować między innymi w przypadku: konstrukcji stalowych, felg aluminiowych i stalowych, stalowych elementów pojazdów oraz maszyn.