fbpx

Obróbka strumieniowo-ścierna, inaczej nazywana śrutowaniem, jest proces technologicznym, w czasie którego oczyszcza się powierzchnie za pomocą strumienia sprężonego powietrza z dodatkiem twardych cząsteczek. Śrutowanie jest procesem często stosowanym ze względu na swoje zalety.

Najważniejszą zaletą śrutowania jest bardzo dokładne oczyszczanie powierzchni z pozostałości korozji, rdzy, zanieczyszczeń mineralnych i syntetycznych, jak na przykład stare farby.

Efektem śrutowania jest znaczne zmatowienie powierzchni. Przy minimalnej ingerencji w powierzchnię śrutowanego materiału nadaje mu się mikroporowatą strukturę, z którą farba i inne powłoki metaliczne, na przykład cynk, będą tworzyły trwałe łączenia.

W odróżnieniu od piaskowania, w czasie procesu śrutowania na powierzchni nie pozostaje pył. Ścierniwo jest oczyszczane, dzięki czemu zanieczyszczenia i pyły są usuwane z obiegu.

Ogromną zaletą śrutowania są również niskie koszty wykonywania usługi. Są to kwoty niższe niż w przypadku zastosowania obróbki chemicznej. Dodatkowo, przy stosunkowo niskich kosztach, można zaobserwować dużą wydajność tego procesu.

Śrutowanie można wykorzystywać na różnego typu powierzchniach. Ponadto, po odtłuszczeniu istnieje możliwość bezpośredniego nakładania nowych powłok.

 

lakierowanie proszkowe Kraków