fbpx

Produkcja farb proszkowych jest zaawansowanym procesem technologicznym, który często wymaga znacznego nakładu inwestycyjnego. W wielu fabrykach, które zajmują się wytwarzaniem farb proszkowych, prowadzi się specjalne zabiegi organizacyjne, by obniżyć ryzyko wystąpienia błędów, które skutkują wadami produkcji.

Operacja przesiewania farby zapobiega prawie całkowicie możliwości przeniesienia zanieczyszczeń do gotowego produktu.

Najczęściej mówi się o takich zanieczyszczeniach, które wypływają na wierzch powłoki proszkowej w czasie utwardzania w piecu. Nie jest to jednak związane z produkcją farb. Jak wiadomo, farby proszkowe są dielektrykami, co pozwala na ich aplikację w stanie sproszkowanym, ale może również spowodować proces odwrotny, a mianowicie, wszystko, co unosi się w powietrzu może razem z farbą proszkową zostać napylone na pokrywany element. Proszek odzyskowy, który znajduje się w kabinie natryskowej, narażony jest na zanieczyszczenie i z łatwością absorbuje wszelkie pyły z otoczenia.

Najczęściej, by proszek nie wydostawał się z kabiny, należy utrzymać we wszystkich jej otworach ruchu powietrza do wewnątrz z prędkością 0,3 m/s. Skutkiem może być naturalne przenoszenie się zanieczyszczeń do wnętrza kabiny natryskowej. A to z kolei jest głównym powodem powstawania wad na powłoce proszkowej.