fbpx

O tym, na czym polega cięcie plazmą, pisaliśmy już jakiś czas temu w jednym z artykułów. Dziś skupić chcielibyśmy się na wyjaśnieniu procesu przecinania metalu przez plazmę. W jaki sposób się to odbywa?

 

 

Z czego składa się przecinarka plazmowa?

 

Żeby skutecznie ciąć plazmę, przecinarka plazmowa musi być wyposażona w palnik, zasilacz oraz obwód zajarzenia łuku. Zasilacz i obwód są w nim połączone z palnikiem za pomocą kabli i przewodów połączeniowych, co usprawnia przepływ gazu i prądu elektrycznego. Umożliwia to uruchomienie palnika i wykonanie cięcia. Źródłem prądu w przecinarkach są prostowniki tyrystorowe oraz inwertory. Przecinarki zasilane inwertorami mają możliwość bezproblemowej regulacji natężenia prądu, a ponadto cechują je niewielkie rozmiary, a także stosunkowo mała masa.

 

Parametry i funkcje przecinarek plazmowych

 

Decyzja o wykorzystaniu odpowiedniej przecinarki plazmowej powinna być poprzedzona gruntowną analizą jej właściwości, a także sprecyzowaniem tego jakiego typu metale (oraz o jakiej grubości) będą poddawane cięciu. Do podstawowych parametrów przecinarek zaliczyć można:

  • Amperaż – innymi słowy maksymalny prąd cięcia, który daje nam informację o mocy przecinarki dzięki temu ocenić możemy prędkość oraz maksymalną grubość metalu, który możemy ciąć plazmą.
  • Cykl pracy -czyli procentowy podział 10 minut na czas, w ciągu którego możliwe jest cięcie z określonym natężeniem prądu z konieczną przerwą w pracy (w celu uniknięcia przegrzania).
  • Maksymalna grubość cięcia – w obrębie tego parametru wyróżnia się cięcie jakościowe (w miejscu cięcia materiał pozostaje wysokiej jakości) i rozdzielające (bez zachowania dobrej jakości)
  • Parametry gazu plazmowego – standardowo ciśnienie sprężonego gazu wynosi 4÷7bar Rodzaj chłodzenia uchwytu – w przypadku mniejszych przecinarek chłodzenie następuje dzięki sprężonemu powietrzu, w przecinarkach wyższej jakości wykorzystuje się do tego wbudowaną chłodnicę z cieczą w obwodzie zamkniętym.