fbpx

Polscy naukowcy z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego opracowali nowatorską technologię sterowania temperaturą w kabinie lakierniczej. Ich projekt znalazł już pierwszego inwestora. Na czym polega innowacyjność odkrycia Polaków?

 

 

Nowy wymiar lakiernictwa

 

Polscy naukowcy ze szczecińskiego uniwersytetu opracowali nową technologię w ramach Inkubatora Innowacyjności realizowanego przez Centrum Transferu Technologii ZUT w Szczecinie. Dzięki wsparciu z programu opracowali urządzenie z odzyskiem ciepła, które z powodzeniem będzie mogło być stosowane w kabinach lakierniczych firm motoryzacyjnych. Korzyści finansowe jakie płyną z nowego rozwiązania idą w szeregu z ekologicznymi walorami – wynalazek Polaków jest przyjazny środowisku.

 

Działanie unowocześnionych kabin lakierniczych

 

Kiedy tradycyjne kabiny lakiernicze odprowadzają gorące powietrze, pobierając świeże, tracona jest duża ilość ciepła. Wprawdzie kabiny lakiernicze wyposażane są w systemy wentylacyjne z rekuperatorami, ale nie udaje im się w pełni oczyścić powietrza wyrzucanego z kabiny. Nieoczyszczone powietrze osadza się na rekuperatorach, które z czasem zatykają się i obniża się ich sprawność do odzysku ciepła. Projekt polskich naukowców eliminuje ten problem. Ich wynalazek pozwala na wymianę powietrza bez systemu odzysku ciepła, co umożliwia szybsze chłodzenie malowanych elementów. Dodatkowo, możliwe jest wykorzystanie w celach grzewczych ciepła odpadowego z powietrza, które jest wyrzucane z kabiny – wpływa to nie tylko na zmniejszenie kosztów zużycia oleju opałowego/gazu w lakierni, ale również na obniżenie emisji CO2 czyniąc rozwiązanie przyjaznym środowisku.