fbpx

Utwardzanie farby proszkowej to ostatni etap procesu malowania proszkowego, na temat którego już wspominaliśmy. W ogólnym zarysie polega on na dostarczeniu malowanej powierzchni wysokiej temperatury (ok. 200 stopni Celsjusza), co skutkuje utwardzeniem farby. Gdzie odbywa się ten proces? O tym poniżej.

 

 

O piecach w malowaniu proszkowym

 

malowanie proszkowe krakow.jpgObróbka termiczna farb proszkowych odbywa się w specjalnych piecach, spośród których najpopularniejszym jest piec konwekcyjny. Wykorzystuje on do produkcji energii gaz ziemny, a dzięki specjalnym systemom termoobiegu ciepło rozprowadzane jest równomiernie po całej przestrzeni. W malowaniu proszkowym wykorzystuje się również piece promiennikowe, które bazują na gazie lub energii elektrycznej, a utwardzanie zachodzi w nich w oparciu o odpowiedniej długości fale podczerwieni. Energia podczerwieni jest stosunkowo szybko pochłaniana przez farbę proszkową, przez co nie ma konieczności podgrzewania całości malowanej powierzchni. Istnieją również piece, które łączą działanie pieców konwekcyjnych i promiennikowych – ich stosowanie to oszczędność czasu (proces utwardzania zachodzi szybciej), ale również miejsca (piec zajmuje mniej miejsca w malarni).

 

 

Najnowsze technologie obróbki farb proszkowych

 

Alternatywą dla wypalania farb w piecach konwekcyjnych czy promiennikowych są metody, które w swoim działaniu bazują na bardziej nowoczesnych technologiach. Mowa tu o promieniowaniu bliskiej podczerwieni, promieniowaniu ultrafioletowym oraz wiązkach elektronów. Dzięki tego rodzaju technikom, możliwe jest malowanie proszkowe materiałów, które nie są odporne na działanie wysokich temperatur, np. drewna. Bez względu na rodzaj technologii zastosowanej w obróbce farb proszkowych – jedną z ważniejszych kwestii jest utrzymywanie pieców w dobrym stanie technicznym. Bez tego, powstać mogą liczne uchybienia w jakości produkowanego proszku, np. na skutek nieszczelności wymienników cieplnych.