fbpx

Piaskowanie – inaczej obróbka strumieniowo-ścierna to sposób czyszczenia powierzchni różnego rodzaju z zanieczyszczeń, rdzy, osadów czy też powłok malarskich. Pisaliśmy już na naszej stronie o hydropiaskowaniu, dziś zagłębimy tematykę innej techniki piaskowania, a mianowicie piaskowania na sucho.

 

 

Co piaskować na sucho?

 

Piaskowanie na sucho sprawdza się świetnie w przypadku konstrukcji stalowych i betonowych, sprawiając, że są one świetnie zabezpieczone przed korozją. Ponadto, ten rodzaj piaskowania umożliwia oczyszczanie trudno dostępnych miejsc – rogów czy zakrzywień. Wadą tego rozwiązania jest powstawanie dużej ilości pyłu, a także brak możliwości zastosowania niektórych ścierniw – z racji ich wysokiej szkodliwości dla zdrowia.

 

Jakie są stopnie przygotowania powierzchni w piaskowaniu?

Normy, które regulują wykonywanie obróbki strumieniowo-ściernej konstrukcji stalowych (PN-ISO 8501-1) wyróżniają następujące stopnie przygotowania powierzchni:

  1. Zgrubna obróbka strumieniowo-ścierna – po jej wykonaniu na czyszczonej powierzchni nie powinny się znaleźć żadne zanieczyszczenia w rodzaju olejów, smarów, rdzy itp. w jej efekcie na powierzchni czyszczonej dozwolone są jedynie ślady zanieczyszczeń w postaci kropel lub pasków.
  2. Obróbka strumieniowo-ścierna do stali wzrokowo czystej – czyszczona powierzchnia powinna mieć jednolitą, metaliczną barwę, pozbawiona wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń.
  3. Gruntowne czyszczenie ręczne i z wykorzystaniem narzędzia z napędem mechanicznym – w efekcie powstaje powierzchnia o metalicznym połysku.

Wydajność piaskowania jest zależna od kilku czynników, między innymi od techniki jaka została zastosowana, rodzaju czyszczonego podłoża, rodzaju ścierniwa, a także stanu podłoża przed rozpoczęciem obróbki.