fbpx

Malowanie proszkowe kojarzone jest zazwyczaj z powierzchniami metalowymi. Jednak z racji bogatego wachlarza korzyści jakie płyną ze stosowania tej technologii, obszar w którym się z niej korzysta stale się poszerza. Dziś opowiedzieć chcielibyśmy o malowaniu proszkowym mebli. Możliwe? Czy jednak science fiction?

 

 

Zachód o malowaniu proszkowym mebli

 

W krajach Europy Zachodniej dość powszechne jest już malowanie proszkowe płyt wykorzystywanych do produkcji mebli. W Polsce rozwiązania tego rodzaju nie zdobyły jeszcze tak wysokiej popularności, jednak eksperci twierdzą, że jest to kwestią czasu. A stanie się to dzięki postępującym w społeczeństwie tendencjom proekologicznym. Przesądzą o tym również czynniki ekonomiczne.

 

Malowanie proszkowe płyt MDF – na czym to polega?

 

malowanie_proszkowe_krakowŻeby efekt malowania proszkowego płyt MDF był zadowalający, konieczne jest zastosowanie specjalnego rodzaju maszyn (pieca do wygrzewania płyt i żelowania), a także farb. Norweska firma Jotun Powder Coatings od jakiegoś czasu produkuje farby proszkowe, które świetnie nadają się w malowaniu drewna. Są one nie tylko ekologiczne (w ich składzie znajdują się naturalne substancje: żywice, spoiwa i pigmenty), ale również efektywne i ekonomiczne. Uzyskana na powierzchni mebla powłoka jest trwała i cechują ją lepsze parametry niż w przypadku farb tradycyjnych. Warto jednak zauważyć, że nie każda płyta MDF nadaje się do malowania proszkowego. Żeby zastosowanie tej technologii było możliwe, płyta taka powinna charakteryzować się jednolitą wilgotnością sięgającą 6-7 % i mieć określoną przewodność (płyty elektroprzewodzące). Malowanie proszkowe płyt MDF powinno odbywać się w kabinach plastikowych wyposażonych w elektrostatyczne pistolety lakiernicze.