fbpx

Wycinanie plazmą to temat, który poruszany był na niniejszej stronie w kontekście zasad działania czy też historii technologii. Dziś chcielibyśmy opisać cięcie plazmą pod kątem jego zalet i wad.

 

 

Zalety cięcia plazmą

 

Proces cięcia plazmą, jak już wspominaliśmy, polega na topieniu materiału (np. stali) i wyrzucaniu go ze szczeliny łukiem plazmowym o wysokim poziomie skoncentrowania. Jest to technologia, która posiada pełen wachlarz zalet. Zaliczyć do nich można choćby fakt, że nie istnieje w niej potrzeba rozgrzewania palnika czy materiału przed rozpoczęciem pracy z przecinarką plazmową. Dodać należy, że urządzenia te mają stosunkowo wysoką wydajność, dzięki osiąganej szybkości, a zakres przecinania jest dość szeroki – istnieje możliwość przecięcia materiałów nawet o dużej grubości (nawet 6 cali!). Wycinanie plazmą to technika bardzo precyzyjna, przynosząca wysokiej jakości efekty.

 

 

Wady cięcia plazmą

Technologia wycinania plazmą nie jest pozbawiona wad. Po pierwsze: wymaga użycia dość drogich sprzętów, co sprawia, że nie każdy może sobie pozwolić na stosowanie takich technologii. Wadą jest również to, że w wyniku procesu plazma nagrzewa materiał do tego stopnia, że utwardza brzegi przecinanego metalu. Ponadto, mimo że cięcie laserem pozwala na cięcie materiałów o dużej grubości, to jednak powyżej 6 cali zastosowanie tej technologii jest już praktycznie niemożliwe. Pomimo wad, cięcie plazmą wciąż w wielu obszarach wykazuje przewagę nad alternatywnymi metodami: cięciem laserowym i gazowym.