fbpx

Tendencje proekologiczne są wyraźnie zauważalne w wielu branżach. Również tam, gdzie wykorzystywane są farby, dba się o to, by nie emitowały one szkodliwych substancji. Stąd też odchodzi się od farb tradycyjnych zawierających rozpuszczalniki i metale ciężkie na rzecz bezpiecznych farb ekologicznych. Jednym z ich rodzajów są farby proszkowe, o których pisaliśmy już niejednokrotnie, m.in. porównując je z farbami płynnymi.

 

 

Jakie są rodzaje farb ekologicznych?

 

farby proszkoweFarby, które charakteryzują się silnie zredukowaną ilością substancji szkodliwych uwalnianych do atmosfery dzieli się na trzy grupy:

  1. Farby high solids – farby te mają w swoim składzie dwukrotnie mniejszą zawartość rozpuszczalników niż ma to miejsce w przypadku farb tradycyjnych. Niektóre farby tego rodzaju składają się w 100% z substancji organicznych (cechuje je jednak przy tym bardzo duża lepkość). Zaletami farb high solids są między innymi: niepalność, dobre krycie oraz możliwość nakładania grubych powłok i towarzysząca temu ograniczona liczba warstw.
  2. Farby wodorozcieńczalne – w ich składzie dominuje woda, która stanowi 80% farby. Ze względu na zredukowaną ilość substancji szkodliwych, ich użytkowanie jest całkowicie bezpieczne. Cechuje je długi okres trwałości/przydatności oraz korzystne właściwości powłoki.
  3. Farby proszkowe – 100% ich składu stanowi żywica, są więc zupełnie pozbawione rozpuszczalników. Warstwy farb proszkowych charakteryzują się wysoką odpornością na korozję. Ponadto ich użytkowanie ogranicza ilość odpadów dzięki możliwości odzysku farb proszkowych do ponownego ich wykorzystania.