fbpx

Farby proszkowe są produktem ekologicznym przyjaznym dla ludzi i środowiska. Żeby jednak proces malowania proszkowego przebiegał w pełni bezpiecznie, konieczne jest zachowanie określonych warunków w lakierni, w przeciwnym razie dojść może do wybuchu. Poniżej o tym, czemu do niego dochodzi i jak go uniknąć.

 

Lakiernia proszkowa jako strefa zagrożona pożarem

 

malowanie_proszkowe_krakowZgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 8 lipca 2010 r. w sprawie minimalnych wymagań, dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy, związanych z możliwością wystąpienia w miejscu pracy atmosfery wybuchowej (Dz. U. Nr 138, poz. 931), strefą zagrożoną pożarem jest przestrzeń, w której wystąpić może atmosfera wybuchowa, co wymaga podjęcia specjalnych środków ostrożności podczas pracy. W związku z powyższą definicją, lakiernię proszkową zalicza się do przestrzeni zagrożonych wybuchem ze względu na dużą koncentrację naładowanego proszku, który w połączeniu z powietrzem może doprowadzić do wybuchu. Co należy robić, żeby do niego nie doprowadzić?

 

Zapobieganie wybuchom w lakierni proszkowej

 

W ramach działań przeciwdziałających pożarom w lakierni proszkowej, warto zadbać o odpowiednie przygotowanie sprzętu. Co to oznacza? Urządzenia wykorzystywane w malowaniu proszkowym powinny być odpowiednio uziemione, a pracownicy lakierni posiadać powinni obuwie z podeszwami elektroprzewodzącymi. Ponadto należy pamiętać o tym, by elementy konstrukcji lakierni proszkowej wykonane były z materiałów ognioodpornych. Dobrze by też było, gdyby jej wnętrze wyposażone było w system wykrywania ognia oraz odpowiednie wentylatory (najlepiej aluminiowe).