Korozja jest zjawiskiem, którego zaistnienie powoduje liczne straty gospodarcze. Stąd też ochrona przed tego rodzaju procesami to temat ważny dla wielu branż. Współcześnie stosuje się wiele metod zapobiegania korozji – za taką uznać można również stosowane w malowaniu proszkowym farby. O korozji i antykorozyjnych właściwościach farb proszkowych poniżej.
Czym jest korozja?
Korozja to proces chemiczny, w wyniku którego metale oraz ich stopy ulegają zniszczeniu. Dzieje się to na skutek reakcji metalu z czynnikiem wywołującym korozję, czyli np. z tlenem (korozja chemiczna), może być również efektem przepływu ładunków elektrycznych przez granicę faz (korozja elektrochemiczna). Wyróżnia się różne typy korozji, w zależności od:
- rodzaju powodowanych przez nią szkód (korozja ogólna, lokalna, wżerowa, itp.),
- środowiska (atmosferyczna, wodna, biochemiczna, itp.),
- produktu korozji (rdzewienie, tworzenie zgorzeliny, patyny, itp.).
Każdy z rodzajów korozji powoduje straty ekonomiczne (związane z kosztami zniszczonych materiałów), ale stanowi również poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi (przykład: korozja mostu). W większości przypadków można uchronić się przed niszczącymi skutkami korozji poprzez zastosowanie odpowiednich środków. Jednym z nich mogą być farby proszkowe.
Antykorozyjność malowania proszkowego
Farby proszkowe stosowane w malowaniu proszkowym charakteryzują się różnym poziomem ochrony antykorozyjnej. Najlepsze pod tym względem okazują się być farby termoplastyczne, które można wykorzystywać w złożu fluidalnym, malowaniu natryskowym lub natryskiwaniu płomieniowym. Inny rodzaj farb proszkowych – farby termoutwardzalne, również są odporne na działanie korozji. Wśród nich wymienić można:
- poliuretanowe farby proszkowe (odporne na uszkodzenia mechaniczne, warunki atmosferyczne i środki chemiczne),
- poliestrowe farby proszkowe (odporne na ścieranie i wahania temperatur),
- epoksydowe farby proszkowe (odporne na korodujące chemikalia),
- epoksydowo-poliestrowe farby proszkowe (łączą właściwości antykorozyjne farb epoksydowych i poliestrowych).
Najnowsze komentarze