fbpx

Cięcie plazmą jest procesem, które ma swoje zalety i wady, o czym już wspominaliśmy. Niezmiennie jest to jednak najczęściej stosowana metoda cięcia materiałów przewodzących prąd elektryczny – np. stali i aluminium. W procesie cięcia plazmą używane są specjalne urządzenia – przecinarki plazmowe. W niniejszym artykule poruszony zostanie temat doboru odpowiednich dla nich kompresorów.

Jak działa przecinarka?

Ciecie Stali KrakowPoprawne działanie przecinarki plazmowej w procesie cięcia plazmą wymaga zastosowania kompresora o odpowiedniej wydajności. Poza tym, zadbać należy o jakość sprężonego powietrza – musi być ono osuszone i odolejone z pomocą odpowiednich bloków przygotowujących w ten sposób powietrze. Przecinarki umożliwiają cięcie materiałów o różnej grubości – nawet takich sięgających 40 mm.

 

Jaki kompresor wybrać?

Pierwszym kryterium, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze kompresora jest jego wydajność. Warto pamiętać, że producenci umieszczają w opisie urządzenia wydajność teoretyczną, a nas najbardziej interesuje wydajność rzeczywista. Zatem w celu jej oszacowania należy wartość wydajności teoretycznej pomnożyć przez 0,8 (w przypadku kompresorów z wyższej półki) lub przez 0,6 (dla kompresorów tańszych). Warto również przeanalizować jaki rodzaj cięcia będzie dominujący w naszej pracy – jeśli będzie ono prowadzone ręcznie, to wydajność kompresora powinna być większa od zapotrzebowania o ok. 30%, w przypadku cięcia zautomatyzowanego – wydajność musi być większa o ok. 50-60%.