fbpx

Elewacje fasad malowanych proszkowych powinny być systematycznie czyszczone. Zaleca się, żeby nie odbywało się to rzadziej niż raz do roku, by nie doprowadzić do kumulacji brudu. Jak przebiegać powinien proces czyszczenia powierzchni poddawanej uprzednio malowaniu proszkowemu? O tym poniżej.

 

Zasady czyszczenia elewacji

 

  1. lakierowanie proszkowe.jpgJeśli powierzchnia pokryta została farbą proszkową z efektami specjalnymi, lepiej zrezygnować z czyszczenia powierzchni ścierniwem. Dlaczego? Jeśli farba jest jasna, posiada więcej specjalnych pigmentów. Im więcej drobnych elementów w składzie farby, tym większe narażenie na ewentualne uszkodzenia, w związku z czym konserwacja odbywać się musi z zachowaniem szczególnej ostrożności.
  2. Czyścić elewacje można jedynie wtedy kiedy jej powierzchnia nagrzana jest do temperatury 25 st. c oraz gdy nie jest poddawana bezpośredniemu oddziaływaniu promieni słonecznych.
  3. Nie należy stosować do czyszczenia rozpuszczalników organicznych ani chemicznych środków czyszczących o wartości PH niższej niż 5 lub większej niż 8. W przeciwnym razie powierzchniom grozić mogą uszkodzenia i korozja. Do czyszczenia używać marto tylko neutralnych środków.

 

Mycie elewacji – krok po kroku

W pierwszej kolejności powierzchnia malowana proszkowo powinna zostać wstępnie oczyszczona wodą i gąbką w celu wyeliminowania najlżejszych zabrudzeń. Potem należy wyczyścić elementy używając ściereczki nasączonej wodą i neutralnym środkiem czyszczącym. Warto pamiętać, że czyszczenie powierzchni „na sucho”, czyli bez wody, może uszkodzić powłokę.