fbpx

Cięcie plazmą to technologia, której początki, jak już wspominaliśmy w jednym z artykułów, sięgają połowy ubiegłego wieku. Od tego czasu zyskała ona na popularności, a stosowane w jej obrębie metody stały się bardziej nowoczesne i wydajne. Jedną z tych metod jest zautomatyzowane cięcie plazmowe 3D, o którym mowa będzie w niniejszym artykule.

 

Zautomatyzowane technologie plazmowe – na czym polegają?

ciecie stali krakowCięcie plazmą 3D nie jest jeszcze w pełni wdrożoną technologią – wciąż jest w fazie adaptacji. Jednak z racji swojej niezwykłej wydajności spodziewać się można, że niedługo z powodzeniem konkurować będą na rynku z tradycyjnymi metodami. Cięcie plazmą 3D ma średnio około sześciokrotnie wyższą wydajność, do tego niższe wymagania produkcyjne i kosztowe. Zautomatyzowane technologie plazmowe pomagają ograniczać udział maszyn mechanicznych w procesie produkcyjnym, co sprawia, że obróbka materiału konstrukcyjnego między operacjami może być zredukowana nawet o 80%. Pomocne są w tym zwłaszcza technologie wysoko precyzyjnego cięcia, o których mowa poniżej.
HyDefinition i True Hole – nowe technologie w cięciu plazmą

W związku z zastosowaną w HyDefinition wentylowaną dyszą, która zwiększa gęstość prądu, materiały cięte są bardzo precyzyjnie z zachowaniem ostrych krawędzi i gładkich powierzchni cięcia. Jakość cięcia jest stosunkowo jednolita przez długi okres, co zmniejsza koszty eksploatacji jak również czas trwania przestojów. Technologia True Hole wykorzystywana jest do wycinania otworów w stali miękkiej, a dokonuje się tego dzięki specjalnemu oprogramowaniu, które eliminuje z procesu cięcia plazmą konieczność obróbki mechanicznej.