fbpx

W naszych artykułach poruszyliśmy już temat przecinarek plazmowych. Stół wodny jest jednym z elementów przecinarek stosowanych w cięciu plazmą. Został on wprowadzony do produkcji w 1972 roku przez Hypertherm. Proces cięcia z wykorzystaniem stołu dotyczy metali ciętych pod wodą. Jak to wygląda i czemu służy? O tym poniżej.

Cięcie pod wodą

cięcie_Plazmą_KrakówPonieważ stale obserwuje się progres w obszarze konstrukcji metalowych, wymusza to stosowanie niejako bardziej szlachetnych materiałów – mowa tu o stali nierdzewnej czy metalach nieżelaznych. Ich cięcie w normalnej atmosferze może generować kilka problemów, na przykład hałas, emisja szkodliwych gazów i pyłów oraz promieniowanie świetlne. Wymogi ekologiczne, ale również wymogi bezpieczeństwa sprawiły, że w cięciu plazmowym zaczęto wykorzystywać stoły wodne. Początkowo w ich eksploatacji pojawiały się pewne trudności jak wydłużony czas zmiany lustra wody w zbiorniku, a do tego skomplikowany mechanizm działania. Obecnie problemy te zostały rozwikłane i stoły wodne przystosowane są do cięcia plazmą pod wodą przy szybkiej zmianie lustra wody.

Zalety stołu wodnego

Dzięki wykorzystaniu w cięciu plazmowym stołu wodnego możliwe jest otworowanie oraz perforowanie profili i kształtowników stalowych. Wycięte w ten sposób elementy mogą zostać poddane na dalszych etapach spawaniu. Cięcie plazmą na stole wodnym ogranicza odkształcenia ciętych materiałów, redukuje do minimum hałas, dym i promieniowanie. Stoły są zazwyczaj stalowe, ocynkowane, co wydłuża ich żywotność oraz chroni przed korozją.