fbpx

Pisaliśmy już na naszej stronie o tym jak naprawić uszkodzona powłokę proszkową poprzez naniesienie drugiej warstwy tej samej farby. Jednak nie wszystkie elementy – zwłaszcza te zamontowane na stałe – nadają się do ponownego malowania proszkowego. Wówczas najlepszym rozwiązaniem może się okazać wykorzystanie do naprawy farb ciekłych. Jak to zrobić? Instrukcje poniżej.

 

Kiedy uszkodzenia nie wniknęły w głąb podłoża…

malowanie proszkowe krakowW pierwszej kolejności należy zeszlifować na mokro powierzchnię zwracając baczną uwagę na to, aby nie naruszyć podłoża. Pył powstały wskutek szlifowania należy usunąć czystą wodą, a potem przetrzeć powierzchnię ściereczką pyłochłonną. Po dokonaniu tych zabiegów oraz zadbaniu o warunki towarzyszące (temperatura nie niższa niż 15 stopni Celsjusza, powierzchnia sucha) można dokonać przemalowania powłoki. W tym celu wykorzystać można pistolet natryskowy lub wałek.

 

Kiedy uszkodzenia wniknęły wgłąb podłoża…

Podobnie jak w wyżej opisanym przypadku, należy zacząć od zeszlifowania powierzchni na mokro. W przypadku części, które wykazują niewystarczającą przyczepność konieczne jest zdjęcie całej powłoki i wyczyszczenie do surowego metalu podłoża znajdującego się pod uszkodzonymi obszarami. Potem należy przemyć powierzchnię benzyną lakierniczą i wytrzeć ją ściereczką pyłochłonną. Następnie z wykorzystaniem pistoletu lub wałka na całą powierzchnię nałożyć trzeba dwukomponentową epoksydową farbę podkładową. Kiedy wyschnie, kolej na powłokę wykończeniową składającą się z dwukomponentowej farby poliuretanowej.