fbpx

Podpowiadaliśmy już na naszej stronie jak poprawić przyczepność farby proszkowej. Uzyskanie dobrej przyczepności farby jest bowiem niezwykle istotne, by pomalowana powierzchnia była trwała i utrzymała estetyczny wygląd na długie lata. W poniższym materiale omówimy tę kwestię akcentując rolę pasywacji w całym procesie.

Czym jest pasywacja?

Słaba przyczepność (adhezja) powłoki proszkowej może być spowodowana niedostatecznym jej przygotowaniem do zabiegu malowania. Dlatego tak ważne jest, aby zadbać o odpowiednią pasywację powierzchni. Obok piaskowania i fosforanowania stanowi to niezawodne zabezpieczenie przed korozją. Czym jest pasywacja? Jest to technologia, której zastosowanie sprawia, że metal przechodzi w stan pasywny, co znaczy, że na jego powierzchni wytwarza się warstwa tlenków (głównie tlenku chromu) stanowiąca ochronę antykorozyjną.

Jak przeprowadzić pasywację?

malowanie proszkowe krakow Pasywacja stanowi element przygotowujący powierzchnię do malowania proszkowego. Żeby ją przeprowadzić konieczne jest jednak wcześniejsze oczyszczenie powierzchni z otłuszczeń i innych zanieczyszczeń. W pasywacji metalu wykorzystuje się kwas azotowy V – stworzona dzięki niemu warstwa tlenowa jest gruba i wytrzymała. Warto zwrócić uwagę na to, że powierzchnia pasywna ma zdolność autoregeneracji, co oznacza, że w sytuacji zarysowania powierzchni po upływie pewnego czasu rysy samoistnie znikają, ponieważ wytwarza się kolejna warstwa tlenowa.