fbpx

W jednym z artykułów wspominaliśmy o pistoletach, które wykorzystywane są w procesie piaskowania. W niniejszym artykule chcielibyśmy opisać równie ważną kwestię, a mianowicie kompresory wykorzystywane w procesie piaskowania. Czym są i na jakie ich parametry należy zwracać uwagę przystępując do obróbki strumieniowo-ściernej? O tym piszemy poniżej.

Czym są kompresory?

piaskowanie krakowPiaskowanie to proces, który przeprowadza się już od przeszło 150 lat. W jego przeprowadzeniu pomagają kompresory, które umożliwiają wyczyszczenie powierzchni zarówno w warunkach domowych, jak i w profesjonalnych zakładach – można je w przypadku tworzyw takich jak metal czy drewno. Piaskowanie kompresorem pomaga dotrzeć do trudno dostępnych miejsc – zagięć czy zagłębień, do których trudno byłoby się dostać w inny sposób. Kompresor przydaje się również w lakierowaniu czy napędzania sprzętów w warsztacie.

 
Jak wybrać kompresor?

Jeśli chcemy przeprowadzić skuteczne piaskowanie przyjmuje się, że wydajność kompresora powinna być nie mniejsza niż 4m3 na minutę. Ponadto zbiornik kompresora powinien mieć pojemność od ok. 200 do 500 litrów. W powszechnym użyciu są kompresory tłokowe, które są rozwiązaniem niedrogim, a przy tym wydajnym. Podczas piaskowania pamiętać należy o poprawnym ustawieniu średnicy dysz i dobraniu ziarnistości kruszywa – to pomoże przeprowadzić proces bez konieczności przerywania pracy wskutek braku wystarczającej ilości powietrza.