fbpx

W szerokim wachlarzu stosowanych przez naszą firmę technologii znajduje się również fosforanowanie żelazowe. Jest to proces, który pomaga w przygotowaniu powierzchni metalowych do malowania proszkowego. Więcej szczegółów na ten temat poniżej.

Fosforanowanie żelazowe w pigułce

malowanie proszkowe krakowW jednym z naszych artykułów wspominaliśmy już pokrótce na czym polega fosforanowanie żelazowe. Jest to jeden ze sposobów czyszczenia powierzchni metalowych (stalowych, żeliwnych, cynkowych i aluminiowych), dzięki któremu można je poddać malowaniu proszkowemu. Celem procesu jest zwiększenie przyczepności lakieru, a także zabezpieczenie powierzchni przed działaniem korozji. Dzięki temu lakierowane elementy mają wydłużoną żywotność i funkcjonalność. Powłoki fosforanowe są zazwyczaj mieszanką fosforanów cynkowo-żelazowych, manganowo-żelazowych lub cynkowo-manganowych.

 

Fosforanowanie – po co się stosuje?

Szacuje się, że około 80-90% uszkodzeń zaczyna się na powierzchni lub bezpośrednio pod nią. Stąd też tak istotne jest troska o jakość warstwy wierzchniej między innymi z wykorzystaniem fosforanowania żelazowego. Spełnia ono różne funkcje. Może być stosowane np. do:

  • tymczasowej ochrony danego produktu podczas transportu i magazynowania,
  • stworzenia podkładu pod późniejsze malowanie proszkowe,
  • zwiększenia właściwości antykorozyjnych malowanych elementów,
  • ułatwienia obróbki plastycznej na zimno,
  • stworzenia warstwy izolującej.