W szerokim wachlarzu stosowanych przez naszą firmę technologii znajduje się również fosforanowanie żelazowe. Jest to proces, który pomaga w przygotowaniu powierzchni metalowych do malowania proszkowego. Więcej szczegółów na ten temat poniżej.
Fosforanowanie żelazowe w pigułce
W jednym z naszych artykułów wspominaliśmy już pokrótce na czym polega fosforanowanie żelazowe. Jest to jeden ze sposobów czyszczenia powierzchni metalowych (stalowych, żeliwnych, cynkowych i aluminiowych), dzięki któremu można je poddać malowaniu proszkowemu. Celem procesu jest zwiększenie przyczepności lakieru, a także zabezpieczenie powierzchni przed działaniem korozji. Dzięki temu lakierowane elementy mają wydłużoną żywotność i funkcjonalność. Powłoki fosforanowe są zazwyczaj mieszanką fosforanów cynkowo-żelazowych, manganowo-żelazowych lub cynkowo-manganowych.
Fosforanowanie – po co się stosuje?
Szacuje się, że około 80-90% uszkodzeń zaczyna się na powierzchni lub bezpośrednio pod nią. Stąd też tak istotne jest troska o jakość warstwy wierzchniej między innymi z wykorzystaniem fosforanowania żelazowego. Spełnia ono różne funkcje. Może być stosowane np. do:
- tymczasowej ochrony danego produktu podczas transportu i magazynowania,
- stworzenia podkładu pod późniejsze malowanie proszkowe,
- zwiększenia właściwości antykorozyjnych malowanych elementów,
- ułatwienia obróbki plastycznej na zimno,
- stworzenia warstwy izolującej.
Najnowsze komentarze