fbpx

W procesie malowania proszkowego bardzo istotny jest etap czyszczenia powierzchni metalowych, dzięki któremu stają się one gładkie i gotowe do nałożenia farby, gwarantując przy tym większą trwałość i efektywność kolejnych procesów. Jednym ze sposobów czyszczenia powierzchni jest śrutowanie. Na czym polega i jakie są jego zalety? O tym poniżej.

 

Śrutowanie w pigułce

Śrutowanie (inaczej kulowanie) to proces przeprowadzany „na zimno”, którego efektem jest uzyskanie warstw naprężonych pod wpływem nacisku i modyfikowania właściwości mechanicznych metali. Proces polega na potraktowaniu powierzchni strumieniem sprężonego powietrza z dodatkiem twardych cząsteczek, co upodabnia ów proces do piaskowania. Różnica między obydwoma procesami polega na tym, że w procesie śrutowania nie powstaje na czyszczonej powierzchni pył.

 

Zastosowanie

srutowanie stali krakowŚrutowanie umożliwia przygotowanie powierzchni pod dalsze etapy malowania proszkowego. Po tę metodę sięgnąć możemy, gdy:

  • zależy nam na wyczyszczeniu powierzchni betonu, stali, asfaltu, kamienia, etc.
  • chcemy usunąć mleczko cementowe, rdzę, stare powłoki malarskie z powierzchni hal, magazynów, stalowych zbiorników, itp.,
  • chcemy nadać odpowiedni profil powierzchniom gładkim, w przypadku których występuje ryzyko poślizgu (terakota, kafelki).

 

 

Zalety

Celem śrutowania jest usunięcie z powierzchni metalowych produktów korozji, dzięki czemu śrutowane elementy zyskują jednolitą chropowatość i matowość na całej powierzchni. Niewątpliwą zaletą śrutowania jest jego wysoka wydajność oraz skuteczność – w efekcie jego przeprowadzenia pęknięcia powierzchni są opóźnione lub zupełnie nie występują. Korzyści z sięgania po tę technikę są również odczuwalne dla naszego portfela – jest to bowiem proces tani do przeprowadzenia.