fbpx

Piaskowanie, czyli obróbka strumieniowo-ścierna polega na czyszczeniu powierzchni z użyciem sprężonego powietrza oraz ścierniwa, którego funkcję pełnić mogą między innymi piaski kwarcowe, rozdrobnione skały i minerały, a także śrut lub cięty drut stalowy. Proces piaskowania przygotowuje powierzchnię do malowania proszkowego.

 

Jakie kryteria decydują o doborze konkretnej metody piaskowania do powierzchni?

 

  • Właściwości 

Mowa tu między innymi o jej grubości i trwałości. Są to dane istotne, jeśli zależy nam na tym, by powierzchnia nie uległa zniszczeniu pod wpływem ścierniwa i ciśnienia towarzyszącego procesowi – muszą one być dostosowane do właściwości powierzchni. Warto pamiętać, że piaskowanie drewna różni się od piaskowania części aluminiowych i towarzyszyć im powinny różne parametry i ścierniwa.

maszyny pakujace

  • Pożądany efekt

W tym przypadku liczą się subiektywne potrzeby i spodziewany efekt. W zależności od tego czy zależy nam na uzyskaniu matowej czy antypoślizgowej powierzchni, czy chcemy uzyskać efekt satyny czy po prostu dokładnie wyczyścić element – dobieramy odpowiedni sprzęt i parametry piaskowania.

  • Właściwości materiału

Warto pamiętać, że niektóre substancje silnie na siebie oddziałują, w związku z czym nie wszystkie metody piaskowania zdadzą egzamin w każdym przypadku. I tak np. stal nie powinna być piaskowana w osłonie wodnej, gdyż skutkiem takiego połączenia będzie korozja. Na tej samej zasadzie nie można piaskować blachy za pomocą twardego ścierniwa – można ją bowiem uszkodzić.