fbpx

W jednym z artykułów pisaliśmy już o defektach, które mogą powstać podczas malowania proszkowego oraz o tym jak sobie z nimi poradzić. Niniejszy materiał traktować będzie o defekcie, który nie jest częstym zjawiskiem, jednak tak czy inaczej pojawia się, a my podpowiemy jak temu przeciwdziałać.

Wtrącenia i zanieczyszczenia – czym są?

Wtrącenia i zanieczyszczenia to różnego rodzaju elementy, które wystają z powłoki, np. drobinki, pyłki, kłaczki z tkanin, itp. Dostały się one tam między innymi w efekcie: cięcia, wiercenia i szlifowania elementów malowanych, spieków zanieczyszczeń powstających w piecu, zanieczyszczeń z transportu, niewłaściwego czyszczenia linii malarskiej, itd.

Jak uniknąć zanieczyszczeń?

malowanie proszkowe krakow 1Żeby malowanie proszkowe przebiegło pomyślnie i bez zanieczyszczeń w powłokach, uwaga pracowników malarni skupiona powinna być na linii malarskiej. Trzeba pamiętać, że cięcie, wiercenie i szlifowanie nie powinno mieć miejsca w stosunku do przedmiotów, które zaraz mają być malowane. Powinny być ewentualnie po tym dokładnie wyczyszczone. Częstym błędem jest piaskowanie elementów oraz późniejsze ich malowanie w tym samym pomieszczeniu – powinno się tego unikać. Trzeba również pamiętać o dokładnym czyszczeniu linii malarskiej: pistoletów, zbiorników proszku i węży transportujących.