fbpx

Definiowaliśmy już na czym polega wycinanie plazmą – jest to metoda pozwalająca na wytopienie szczeliny w elementach metalowych z wykorzystaniem strumienia plazmy. Do realizacji tego procesu potrzebne są palniki plazmowe. Jakie są ich rodzaje? O tym poniżej.

Typy palników do cięcia plazmą

Wśród rodzajów palników wyróżnia się dwa podstawowe, czyli:

  1. ciecie plazma krakow Palnik z łukiem zależnym (zewnętrznym) – jest najczęściej wykorzystywany w zakładach i warsztatach do cięcia plazmowego. W tym przypadku łuk spawalniczy (podobnie jak w palnikach do spawania) pozwala na zajarzenie łuku głównego. Zajarzenie się łuku pomocniczego ma natomiast miejsce w osłonie argonu, aczkolwiek proces cięcia odbywa się już z wykorzystaniem gazów plazmowych. Tym palnikiem ciąć można aluminium, miedź, a także stale wysokostopowe do grubości 100 mm.
  2. Palnik z łukiem niezależnym (wewnętrznym) – jest to palnik rzadziej wykorzystywany ze względu na niższą wydajność. Niższa wydajność to efekt dużego odprowadzania ciepła przez dyszę chłodzoną wodą. Ten typ palników wykorzystuje się w przypadku elementów nieprzewodzących prądu elektrycznego oraz do cięcia cienkich blach. Sprawdza się także w metalizacji.

Ciekawym rozwiązaniem, jeśli chodzi o cięcie plazmą jest wykorzystanie powietrza w charakterze gazu plazmowego. Wówczas palnik jest zbudowany nie z katody wolframowej, a z miedzianej z wprasowaną wkładką cyrkonową.