fbpx

Użycie odpowiedniego sprzętu jest konieczne, jeśli zależy nam na pomyślnym przeprowadzeniu procesu piaskowania – by piaskowane powierzchnie były oczyszczone i wygładzone, a krawędzie wygratowane. W jednym z artykułów pisaliśmy już o wyborze odpowiedniego kompresora, w niniejszym materiale na tapetę trafia temat trudnościeralnych węży do piaskowania – czym są, do czego służą?

Jak wygląda wąż do piaskowania?

piaskowanie wezeWęże do piaskowania zbudowane są z czarnej gumy na bazie kauczuku naturalnego lub syntetycznego. Warstwa wewnętrzna węża charakteryzuje się wyższą odpornością i wytrzymałością niż zewnętrzna między innymi ze względu na gromadzące się w procesie piaskowania ładunki elektryczne i związane z tym zagrożenie pożarowe. Węże do piaskowanie są jednak tak skonstruowane, by były na takie warunki odporne, dzięki czemu możliwość ich eksploatacji jest znacznie wydłużona. Warto zauważyć, że ścieralność węży trudnościeralnych oscyluje wokół 80 mm3, czyli znacznie korzystniejsza niż w przypadku zwykłych węży.

Do czego służą?

Węże trudnościeralne to element wyposażenia lakierni proszkowych i piaskowni. Wykorzystuje się je zarówno w piaskowaniu jak i śrutowaniu do czyszczenia powierzchni metalowych, kamiennych i betonowych. Przeznaczone są do pracy w ciężkich warunkach, gdzie mamy do czynienia z przepływem piasku czy śrutu, ułatwiają transport materiałów ściernych (korundu, szkła, piasku, itp.) pod ciśnieniem. Są bezpieczne w użytkowaniu, gdyż nie powodują powstawania szoków elektrostatycznych.