fbpx

Na naszej stronie pisaliśmy już o środkach ochrony stosowanych w piaskowaniu i o tym jak uchronić pracowników przed chorobami związanymi z ekspozycją na szkodliwe pyły. W niniejszym materiale poruszymy kwestię odzieży ochronnej jaką powinny nakładać osoby pracujące w pomieszczeniach, gdzie przeprowadza się piaskowanie.

 

W co ubrana powinna być osoba przeprowadzająca proces piaskowania?

 

piaskowanie-ochronaPrace przy obróbce strumieniowo-ściernej zaliczane są do prac szczególnie niebezpiecznych, w związku z czym konieczne jest korzystanie podczas jej wykonywania z elementów odzieży jakimi są:

  • hełmy połączone z kapturami na ramiona,
  • rękawice ochronne,
  • ubranie pyłoszczelne.

 

Oprócz funkcji ochronnych hełm pełni funkcję wyciszania hałasu powstającego podczas piaskowania. Zgodnie z wymogami BHP, hełm musi pokrywać całą głowę, całkowicie chronić przed przenikaniem pyłu i gwarantować dopływ powietrza. Rękawice ochronne muszą być wykonane z trwałych materiałów. W części roboczej powinny być chropowate, by umożliwić pewniejszy uchwyt obrabianych elementów, dodatkowo powinny mieć odpowiedniej długości część ochronną i długość rękawa w okolicach 30 cm. Ubrania pyłoszczelne to kombinezony wykonane z materiałów o gęstym splocie, które przylegają do ciała uniemożliwiając przenikanie pyłów. Są to jednak zarazem materiały, które przepuszczają powietrze, by umożliwić wymianę ciepła i wilgoci (potu) z otoczeniem.