Cięcie plazmą jest procesem, który umożliwia cięcie materiałów o zróżnicowanej grubości. To, co wyróżnia tę technologię spośród innych to również wysoka prędkość i uniezależnienie od wpływu temperatury. W przeprowadzaniu procesu wykorzystuje się specjalne palniki. Od ich ustawienia w dużej mierze uzależniona jest jakość całego procesu.
Nieprawidłowe ustawienia palnika w cięciu plazmą
Podczas cięcia plazmą pojawić mogą się nieprawidłowości związane z ustawieniem palnika. Jego robocze odsunięcie wpływa na kąt przecięcia, a to poskutkować może problemami z:
- dodatnim kątem cięcia, czyli sytuacją kiedy palnik jest ustawiony za wysoko, w związku z czym więcej materiału usunięte jest z górnej części powierzchni niż z dolnej.
- ujemnym katem cięcia – kiedy palnik ustawiony jest za nisko, a co za tym idzie więcej materiału usunięte jest z dolnych partii niż z górnych,
Optymalnym cięciem jest cięcie prostokątne kiedy palnik ustawiony jest na właściwej wysokości. Nieznaczne zmiany kątów nie powinny budzić niepokoju, o ile mieszczą się w granicach tolerancji.
THC – czyli jak ustawić wysokość palnika
THC to skrót od angielskiego Torch Height Control. Nazwą tą określa się analogowo-mikroprocesorowe urządzenie, dzięki któremu możliwe jest sterowanie wysokością palnika, a co za tym idzie poprawne przeprowadzenie proces cięcia plazmą. W swoim działaniu wykorzystuje napięcie między palnikiem i materiałem.
Najnowsze komentarze