fbpx

Piaskowanie to metoda obróbki strumieniowo-ściernej, której celem jest przygotowanie powierzchni do kolejnych zabiegów (np. malowania proszkowego) poprzez jej kompletne oczyszczenie z zanieczyszczeń takich jak stare powłoki malarskie, zakrzywienia czy rdza. W jaki sposób osiąga się takie rezultaty? O tym czym przeprowadzać proces piaskowania piszemy poniżej.

 

piaskowanie krakow Typy urządzeń wykorzystywanych w piaskowaniu

Piaskowanie można podzielić na piaskowane pyłowe, w którym, jak sama nazwa wskazuje, procesowi towarzyszą duże ilości generowanych pyłów. W tego rodzaju piaskowaniu najczęściej wykorzystywane są:

 1. Urządzenia pneumatyczne
  Działają na sprężone powietrze.
 2. Pistolety inżektorowe
  Piaskowanie polega w tym przypadku na tym, że ścierniwo zasysane jest do pistoletu w związku z powstałym tam podciśnieniem. Do pistoletu dołączone są dwa węże.
 3. Urządzenia ciśnieniowe
  Przebieg procesu opiera się na podawaniu ścierniwa do dyszy ze specjalnego zbiornika
 4. Urządzenia turbinowe
  Tempo i przebieg piaskowania oraz ruch ścierniwa są tu podyktowane przez łopatki wirującej turbiny.

W piaskowaniu bezpyłowym stosuje się natomiast specjalne piaskarki kabinowe, co oznacza że piaskowanie przeprowadzane jest wewnątrz kabiny. Ich wielkość zależna jest od przeznaczenia – istnieją małe piaskarki kabinowe do obrabiania niewielkich elementów oraz duże – wykorzystywane np. w zakładach szklarskich.