fbpx

Malowanie proszkowe jest jedną z bardziej popularnych technologii malowania powierzchni przez wzgląd na korzyści jakie z niego płyną. Przed nałożeniem farby proszkowej, powierzchnia musi zostać pozbawiona wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń – wówczas dopiero malowanie przyniesie pożądany skutek. Jak usunąć te zanieczyszczenia? O czyszczeniu wstępnym powierzchni piszemy poniżej.

 

malowanie proszkowe Krakow PRZEDJak wybrać odpowiednią metodę czyszczenia?

Sposób przygotowania powierzchni do malowania proszkowego uzależniona jest od kilku czynników, wśród których wymienić można choćby:

  • rodzaj i stopień zanieczyszczenia,
  • rodzaj elementu, który poddawać będziemy czyszczeniu,
  • rodzaj obróbki, który będzie wykorzystany na dalszych etapach przygotowania powierzchni.

 

Rodzaj i stopień zanieczyszczenia a metoda czyszczenia

Jeśli mamy do czynienia z powierzchnią zabrudzoną przez zanieczyszczenia stałe takie jak lód, beton, zaprawa budowlana, resztki lakieru czy rdza, najlepszą metodą na wstępne oczyszczenie będzie dłutowanie, skrobanie lub usunięcie ich szczotkami stalowymi. W przypadku zanieczyszczenia substancjami rozpuszczalnymi w wodzie (np. sól) skuteczne będzie wyczyszczenie powierzchni wodą lub parą pod ciśnieniem, z wykorzystaniem szczotki i detergentów. Zabrudzenie powierzchni substancjami nierozpuszczalnymi w wodzie (np., smarami) wymaga użycia rozpuszczalników, środków alkalicznych lub emulsji. Wstępne wyczyszczenie powierzchni otwiera drogę do dalszej pracy i w efekcie do przeprowadzenie malowania proszkowego.