fbpx

W ostatnim artykule opisywaliśmy metody czyszczenia wstępnego powierzchni, które służyć mają lepszemu ich przygotowaniu do procesu malowania proszkowego. W niniejszym materiale omówimy szczegółowo sposób przygotowania powierzchni, które są zanieczyszczone smarami. Dzięki temu malowanie proszkowe przebiegnie bez zbędnych komplikacji.

 

Jak pozbyć się smaru?

malowanie proszkowe KrakowIstnieją 3 sposoby na skuteczne usunięcie zabrudzeń ze smaru z powierzchni, którą zamierzamy poddać malowaniu proszkowemu. Należą do nich:

  1. Mycie środkami alkalicznymi.
    Dzięki tej metodzie usunąć można nie tylko zanieczyszczenia smarami, ale również wszelkiego rodzaju oleje. Detergenty używane w tym celu powinny mieć temperaturę od 60 do 90 stopni Celsjusza. Są to zazwyczaj cynk lub aluminium. Czyszczenie alkaliczne odbywa się zazwyczaj metodą natryskową.
  2. Mycie rozpuszczalnikami.
    Stosuje się tu zarówno rozpuszczalniki palne (benzyna, terpentyna, ksylen, itp.) jak i niepalne (węglowodory chlorowane), a mycie odbywa się z wykorzystaniem metody zanurzeniowej.
  3. Mycie emulsją.
    Emulsja, którą stosuje się do wyczyszczenia zabrudzonej powierzchni składa się z wody, rozpuszczalników i emulgatorów. Zazwyczaj stosuje się je przed zastosowaniem środków alkalicznych lub rozpuszczalników, gdyż emulsja potrafi pozostawić na powierzchni warstwę zatłuszczenia.

Każda z wyżej wymienionych metod czyszczenia powierzchni pozwala na skuteczne przygotowanie powierzchni do dalszych etapów malowania proszkowego.