W ostatnim artykule opisywaliśmy metody czyszczenia wstępnego powierzchni, które służyć mają lepszemu ich przygotowaniu do procesu malowania proszkowego. W niniejszym materiale omówimy szczegółowo sposób przygotowania powierzchni, które są zanieczyszczone smarami. Dzięki temu malowanie proszkowe przebiegnie bez zbędnych komplikacji.
Jak pozbyć się smaru?
Istnieją 3 sposoby na skuteczne usunięcie zabrudzeń ze smaru z powierzchni, którą zamierzamy poddać malowaniu proszkowemu. Należą do nich:
- Mycie środkami alkalicznymi.
Dzięki tej metodzie usunąć można nie tylko zanieczyszczenia smarami, ale również wszelkiego rodzaju oleje. Detergenty używane w tym celu powinny mieć temperaturę od 60 do 90 stopni Celsjusza. Są to zazwyczaj cynk lub aluminium. Czyszczenie alkaliczne odbywa się zazwyczaj metodą natryskową. - Mycie rozpuszczalnikami.
Stosuje się tu zarówno rozpuszczalniki palne (benzyna, terpentyna, ksylen, itp.) jak i niepalne (węglowodory chlorowane), a mycie odbywa się z wykorzystaniem metody zanurzeniowej. - Mycie emulsją.
Emulsja, którą stosuje się do wyczyszczenia zabrudzonej powierzchni składa się z wody, rozpuszczalników i emulgatorów. Zazwyczaj stosuje się je przed zastosowaniem środków alkalicznych lub rozpuszczalników, gdyż emulsja potrafi pozostawić na powierzchni warstwę zatłuszczenia.
Każda z wyżej wymienionych metod czyszczenia powierzchni pozwala na skuteczne przygotowanie powierzchni do dalszych etapów malowania proszkowego.
Najnowsze komentarze