fbpx

W obróbce stali korzysta się z wielu metod spawania elementów. Wymienić należy choćby metody elektrycznego spawania łukowego, metody rezystancyjne i indukcyjne lub metody wykorzystujące energię promieniowania. W niniejszym materiale opowiemy o jednej z metod elektrycznych, czyli o spawania łuku plazmowym.

 

 Na czym polega spawanie łukiem plazmowym?

ciecie plazma krakow 2Proces spawania łukiem plazmowym odbywa się w osłonie gazów takich jak argon oraz jego mieszanki (np. argon-wodór, argon-hel). Połączenia wykonuje się głównie w sposób automatyczny lub półautomatyczny, a w procesie wykorzystuje się materiał spoiwa, który wprowadza się do jeziorka spoiwa w postaci drutu. Łuk plazmy jest tu zwężony, a samo spawanie wysokoenergetyczne (plazma jest zjonizowanym gazem o temperaturze do 20 tysięcy stopni Celsjusza), co umożliwia kompletne wtopienie łuku plazmowego w spawany element.

 

Jakie są zalety spawania łukiem plazmowym?

Główną korzyścią jaka płynie ze spawania łukiem plazmowym jest wyższa stabilność łuku plazmowego w porównaniu do alternatywnych metod spawania łukowego. Umożliwia to uzyskanie większej kontroli nad wprowadzaną energią oraz większą tolerancję na zmianę dystansu między dyszą a spawanym materiałem bez wpływu na budowę spoiny. Ponadto prędkość spawania jest wyższa, a błędy poczynione podczas przygotowań do spawania nie wpływają na efekt końcowy (np. w spawaniu z oczkiem).