fbpx

Piaskowanie to, jak już niejednokrotnie wspominaliśmy, proces obróbki strumieniowo-ściernej, w wyniku którego powierzchnia zostaje odpowiednio wygładzona i oczyszczona, co umożliwia przeprowadzanie dalszych procesów, takich jak choćby malowanie proszkowe. Ogólnie rzecz ujmując – piaskowanie opiera się na traktowaniu powierzchni sprężonym powietrzem z wykorzystaniem ścierniw. I to właśnie o ścierniwach chcielibyśmy opowiedzieć na łamach niniejszego artykułu.

 

Ścierniwa metalowe

Jednym z rodzajów ścierniw stosowanych w piaskowaniu są ścierniwa metalowe, wśród których wyróżnić można:

  • śrut ostrokątny, staliwny, kulisty lub żeliwny (mają szerokie zastosowanie, pomagają w obróbce konstrukcji stalowych, odlewów, itp.),
  • cięty drut stalowy (jest materiałem ściernym z grupy nieodlewanych, świetnie sprawdza się wtedy, gdy niemożliwe jest wykorzystanie śrutów żeliwnych).

Wymienione wyżej ścierniwa cieszą się dużą popularnością. Dzieje się tak dlatego, że charakteryzują się one wyjątkowo wysoką wytrzymałością i trwałością, które sprawiają, że proces piaskowania jest bardziej ekonomiczny.

 

piaskowanie KrakowŚcierniwa niemetalowe

Ścierniwa niemetalowe zazwyczaj stosowane są w pracach wykonywanych na otwartej przestrzeni. Do tej grupy ścierniw wykorzystywanych w piaskowaniu zalicza się:

  • śruty z tworzyw sztucznych (np. piasek kwarcowy, żużel pomiedziowy),
  • śruty roślinne (produkowane są z pestek owoców, z kolb kukurydzy, itp.).

Ponieważ ścierniwa niemetalowe są lekkie, świetnie sprawdzą się do piaskowania powierzchni delikatnych, np. kadłubów samolotów czy form do gumy.