fbpx

Instytut Ceresana przeanalizował sytuację na światowym rynku farb, a opracowane przez siebie wnioski wraz z prognozami opublikował w ostatnich dniach na swojej stronie internetowej. Czego można się dowiedzieć z raportu niemieckiej firmy?

 

Sprzedaż farb rośnie

graph 963016 640Jak wynika z raportu, zapotrzebowanie na farby z każdym rokiem rośnie. W 2014 roku sprzedano blisko 45 mln ton, a ilość ta, zgodnie z prognozami Ceresany, ma regularnie wzrastać niezmiennie do 2022 roku.

 

Farby głównie w budownictwie i transporcie

Blisko połowa z tych 44 mln ton farb zużywana jest w przemyśle budowniczym. Powód? Sukcesywnie rozwija się infrastruktura, buduje się coraz więcej domów, a to pociąga za sobą zwiększone zużycie farb. Coraz większe zapotrzebowanie na farby obserwuje się również w transporcie, w którym wykorzystuje się je na powłoki na samochody osobowe, ciężarowe, autobusy, statki, samoloty i pociągi. Prognozuje się, że sprzedaż farb na potrzeby transportu osiągnie niebawem najwyższy wzrost w porównaniu do innych branży – w roku 2022 roku sięgnąć ma 5 mln ton.

 

Farby proszkowe coraz popularniejsze

Jak wynika z raportu Ceresany, farby wodorozcieńczalne i rozpuszczalnikowe wciąż królują na rynku, jednak zauważalne jest coraz większe zainteresowanie farbami proszkowymi. Do 2022 roku znacznie umocnią one swoją pozycję na rynku. Farby te wykorzystywane są (i będą) do powlekania urządzeń AGD, części komputerowych, metalowych, elementów fasad, etc.