fbpx

Malowanie proszkowe jest nowoczesną, efektywną i ekologiczną technologią malowania, która polega na nakładaniu powłok z farb proszkowych na różnego rodzaju powierzchnie, w głównej mierze dotyczy to jednak metali. Gdzie dokonuje się tego rodzaju czynności? Pomieszczeniem do tego przeznaczonym jest kabina proszkowa, o której poniżej.

Kabina proszkowa – czym jest i do czego służy?

Malowanie Proszkowe krakowKabiny proszkowe są zbudowane ze stali lub z tworzyw sztucznych i wykorzystywane do wykonywania prac malarskich obiektów – zarówno o mniejszych, jak i większych wymiarach. Konstrukcje kabin projektowane są w taki sposób, by umożliwić bezpieczne gromadzenie farby, która nie pokryła malowanej powierzchni. Możliwe jest to dzięki odpowiedniemu odpyleniu pomieszczenia, które zapobiega powstawaniu mieszanki wybuchowej. Do wentylacji używa się specjalnych wentylatorów aluminiowych – niezalecane ze względów bezpieczeństwa jest stosowanie wentylatorów stalowych.

 

Jak skonstruowana jest kabina proszkowa?

W malowaniu proszkowym wykorzystuje się kabiny:

  • otwarte,
  • zamknięte,
  • przelotowe,
  • automatyczne,
  • z cyklonem.

Niezależnie od typu kabiny, ich konstrukcja i sposób użytkowania powinny uwzględniać kilka czynników, np. prędkość, z jaką powietrze przepływać będzie w otworach potrzebnych do wejścia i wyjścia malowanych elementów lub sposób poprowadzenia transportu podwieszanego przez kabinę. Ważne jest również ustalenie wydajności wentylatorów oraz cech powierzchni filtracyjnej elementów, które odpowiadają za odzysk proszku.