fbpx

W ostatnim artykule omówiliśmy pokrótce temat kabin w malowaniu proszkowym – czym są oraz jak powinny zostać skonstruowane. W niniejszym materiale przedstawimy różne rodzaje kabin, podpowiadając przy tym, do malowania jakich obiektów najbardziej się nadają.

 

Malowanie proszkowe krakowTypy kabin proszkowych – jakie wyróżniamy?

Wśród kabin proszkowych, czyli sprzętów powszechnie wykorzystywanych w malowaniu proszkowym, wyróżnić można następujące ich rodzaje:

  • kabiny otwarte (przeznaczone do malowania obiektów, które nie mieszczą się winnych rodzajach kabin, ale można w nich też malować obiekty mniejsze),
  • kabiny zamknięte (do malowania detali w krótkich seriach, zalecana przy wysokim poziomie czystości produkcji),
  • kabiny przelotowe (przeznaczone do mniejszych elementów, które powinny być przenoszone z wykorzystaniem transportu podwieszanego),
  • kabiny automatyczne (ich zaletą jest możliwość szybkiej zmiany kolorów oraz wysoka wydajność produkcji),
  • kabiny z cyklonem (cyklon umożliwia mniejsze straty farby proszkowej i większy jej odzysk, co powoduje zmniejszenie kosztów malowania proszkowego).

Znajdujące się w malarniach kabiny są zazwyczaj jedno- lub dwustanowiskowe. Kiedyś przeważały konstrukcje stalowe, dziś bardziej stawia się na budowę z tworzyw sztucznych z uwagi na ułatwienia w czyszczeniu podczas zmian napylanych elementów.