fbpx

Podkład cynkowy jest warstwą nakładaną na powierzchnię przed nałożeniem na nią farby proszkowej. Z czego się składa? Czemu służy? O tym piszemy poniżej.

 

Podkład cynkowy – co to?

malowanie proszkowe podkladPodkład cynkowy jest zabezpieczającą przed korozją warstwą ochronną, która składa się ze zmodyfikowanych żywic epoksydowych o wysokiej gęstości i odporności na wilgotność. Stanowi najlepszą alternatywę dla ciekłych podkładów cynkowych. Jeśli zostanie połączona z metalem, jest również w stanie stawić czoła korozji elektrochemicznej. Powłoka ma lekką strukturę, która ułatwia przyleganie kolejnych warstw.

 

Jakie ma zastosowanie?

Podkład cynkowy doskonale chroni powierzchnię pokrytego nią metalu przed działaniem czynników powodujących korozję oraz innymi procesami związanymi z reakcjami utleniania. Przed jej zastosowaniem, należy dokładnie oczyścić powierzchnię z olejów, smarów i innych zanieczyszczeń, a następnie przeprowadzić fosforanowanie, które spotęguje dodatkowo efekt antykorozyjny.

 

Jak nakładać podkład cynkowy?

Pierwsza warstwa podkładu powinna mieć grubość ok. 60/80 μm, a jej wypalenie należy przeprowadzić w temperaturze ok. 160-180 stopni Celsjusza. Dla uzyskania lepszych efektów antykorozyjnych, zalecane jest nałożenie drugiej warstwy pokładu, co może się okazać użyteczne zwłaszcza w obiektach narażonych na kontakt ze szkodliwymi warunkami, np. w środowisku morskim lub przemysłowym. Po nałożeniu pokładu powierzchnia jest już gotowa do właściwego malowania proszkowego.