fbpx

Żeby malowanie proszkowe przebiegło sprawnie i bez komplikacji, należy zadbać o kilka aspektów podczas jego przeprowadzania. W niniejszym artykule skupimy się na omówieniu miejsca zawieszenia oraz otworów ściekowych. W kolejnych artykułach przedstawimy kolejne kwestie, które naszym zdaniem są warte poruszenia w tym obszarze.

 

Miejsce zawieszenia

Kwestia miejsca zawieszenia powinna zostać rozważona już na etapie projektowania elementów, które mają zostać poddane malowaniu proszkowemu. Już wtedy należy wziąć pod uwagę, że elementy muszą znajdować się w pozycji wiszącej. Oznacza to, że muszą zostać wyposażone w otwory, ucha i zaczepy. Jeśli chodzi o otwory – w przypadku niektórych nie są koniecznością, np. gdy rury okrągłe lub profile otwarte z dwóch stron mogą być podwieszone na haczykach.

Otwory ściekowe

Zadbanie o otwory ściekowe jest niezwykle istotne. Dlaczego? Otwarcia konstrukcji profilowych ułatwiają odpływ substancji pochodzących z ze środków odtłuszczających i nadtrawiających. Umożliwiają one również pozbycie się problemu niszczenia utwardzonej powierzchni lakieru przez wodę. Woda nie zawsze bowiem da się odparować, nawet podczas wygrzewania w temperaturze 150 stopni Celsjusza, co skutkuje skraplaniem się podczas wypalania farby. Otwory ściekowe umożliwiają natomiast jej odpływ i minimalizują ryzyko uszkodzeń powłoki.