fbpx

Kontynuujemy cykl naszych porad dotyczących malowania proszkowego. Omówiliśmy już kwestie związane z miejscem zawieszenia, otworami ściekowymi, a także problemy z rdzą i silikonami. Teraz przyszła kolej na olej 🙂 Dowiedz się jak sobie radzić z oznaczeniami markera olejnego oraz zatłuszczeniami.

 

Oznaczenia markerem olejnym

malowanie proszkowe olejPermanentne markery olejne są pomocne kiedy zachodzi potrzeba oznakowania powierzchni przed procesem malowania. Jednak trzeba wiedzieć, że ten rodzaj oznaczeń nie da się usunąć za pomocą tradycyjnych metod odtłuszczania. Co więcej, dodatkowym problemem jest ujawnienie się znaków po markerze dopiero po pomalowaniu powierzchni, co wyklucza możliwość wczesnej interwencji. O problemie dowiadujemy się dopiero, gdy na powierzchni zaczyna pękać i odpadać farba. Czy można temu jakoś zaradzić? Najlepszym wyjściem jest znakowanie przy użyciu markera tylko tych powierzchni, które nie będą widoczne.

 

Zatłuszczone profile

Wewnętrzne zatłuszczenie profili to kolejny problem, który ujawnia się w najmniej oczekiwanym momencie, czyli dopiero po pomalowaniu powierzchni i wypaleniu farby proszkowej. Olej we wnętrzu profilu pod wpływem temperatury staje się płynny i wypływa na zewnątrz, zmniejszając znacząco przyczepność farby do podłoża. Dodatkowo, pod wpływem oleju powierzchnia ulega przebarwieniu, przybierając kolor zielono-żółty – z biegiem czasu same przebarwienia same jednak znikają. Czy można uniknąć pojawienia się tego problemu? Tak, o ile zadba się o odpowiednią szczelność spawów, przez które olej wydostaje się z wnętrza profilu.