fbpx

Powłoka malarska wypełnia 2 zasadnicze funkcje: ochronne i dekoracyjne. Wypełni je jednak dopiero wtedy, gdy powierzchnia będzie posiadała odpowiednią przyczepność. Jak się ją bada? O tym poniżej.

 

malowanie proszkowe powlokaTest przyczepności – co to takiego?

Test przyczepności farby znajduje zastosowanie w wielu branżach. W każdej z nich przebiega on jednak nieco inaczej, gdyż stosowane są różne metody lub modyfikacje dostosowane do specyfiki branży oraz okoliczności. Najbardziej popularną wersją testu jest test napięciowy, zwany inaczej testem nacięcia krzyżowego. Jak się przeprowadza ten test? Jego przebieg można opisać w trzech krokach:

 

1) Powłokę, którą poddaliśmy uprzednio utwardzeniu, nacinamy nożem, po czym w naciętym miejscu umieszczamy skrawek taśmy klejącej,

2) Po upływie określonego czasu zrywamy taśmę i sprawdzamy w jaki sposób ten zabieg naruszył pomalowaną powłokę.

3) Jeżeli efekt jest niezadowalający, podejmujemy określone kroki w celu zwiększenia przyczepności farby.

 

Należy pamiętać, że przeprowadzenie takiego testu wiąże się z trwałymi uszkodzeniami testowanej powierzchni, dlatego warto zadbać o przygotowanie specjalnej płytki testowej, która będzie miała parametry podobne do powierzchni docelowej. Największą zaletą testu nacięciowego jest jego szybkość oraz łatwość w przeprowadzeniu procesu. Ważne jest jednak, żeby pamiętać o stosowaniu odpowiednich noży dostosowanych do grubości testowanej powłoki.