fbpx

W ostatnim artykule opowiadaliśmy o tym z czego składa się farba proszkowa, wskazując i opisując ważny jej element jaką stanowią żywice. Dziś opowiemy o różnych rodzajach farb, które wykorzystywane są w technologii malowania proszkowego. Oprócz szczegółów dotyczących ich składu i właściwości, dowiesz się, która zfarb proszkowych staje się bardziej popularna oraz dlaczego.

 

malowanie proszkowe krakow farba proszkowaDwa rodzaje natrysków – dwa rodzaje farb

Malowanie proszkowe to technologia, która opiera się na nakładaniu naelektryzowanych cząstek farby na malowaną powierzchnię przewodzącą. Cały proces przebiega według dwóch różnych rodzajów scenariuszy – pierwszy polega na natrysku elektrostatycznym (tzw. „korona”), czyli natrysku wysokonapięciowym, drugi natomiast na natrysku elektrokinetycznym (tzw.: „tribo”) opierającym się na triboelektryzacji. W każdym z tych rodzajów natrysków są wykorzystywane dwa rodzaje farb, czyli farby termoutwardzalne oraz termoplastyczne.

 

Farby termoutwardzalne a farby termoplastyczne

Czym różnią się wymienione rodzaje farb wykorzystywane w malowaniu proszkowym? Każdy z nich w swoim składzie bazuje na żywicach, z tą różnicą, że farby termoplastyczne bazują na żywicach termoplastycznych, zaś termoutwardzalne – na żywicach, które charakteryzują się nieco niższym ciężarem właściwym. Ponadto, jeśli chodzi o farby termoutwardzalne, nie rozpuszczają się one po utwardzeniu pod wpływem temperatury, ponieważ ulegają sieciowaniu. Ta właściwość sprawia, że farby termoutwardzalne mają coraz szersze zastosowanie w wielu branżach , a ich popularność systematycznie wzrasta.