fbpx

W poprzednim artykule opisywaliśmy dwa rodzaje farb, które są stosowane w malowaniu proszkowym, czyli farby termoutwardzalne i termoplastyczne. W niniejszym materiale skupimy się na farbach termoplastycznych – ich składzie, właściwościach i zastosowaniu. Zapraszamy do lektury!

 

Z czego składają się termoplastyczne farby proszkowe?

malowanie proszkowe krakow farba proszkowaFarby termoplastyczne są farbami proszkowymi, które w swoim składzie bazują na żywicach termoplastycznych. Wśród nich wymienić można choćby butyral poliwinylu, poliamid, polichlorek winylu i polietylen. Jaki wpływ ma taki właśnie skład farb na ich właściwości i zastosowanie? O tym dalej.

Właściwości farb termoplastycznych

Farby termoplastyczne pod wpływem ciepła topią się i rozlewają, jednak nie zmieniają wówczas swojej struktury chemicznej, co oznacza, że po ostudzeniu i zastygnięciu są takie same jak przed roztopieniem. Farby te charakteryzują się wyjątkowymi właściwościami dekoracyjnymi, pełnią również funkcje ochronne, świetnie zabezpieczając powierzchnię przed działaniem szkodliwych czynników chemicznych.

Zastosowanie

Dzięki swoim bogatym właściwościom farby termoplastyczne znajdują szerokie zastosowanie. Ponieważ świetnie chronią one malowane powierzchnie przed korozją, mogą być stosowane zarówno w przypadku elementów, których przeznaczeniem jest umiejscowienie wewnątrz pomieszczeń, jak również tych, które będą narażone na działanie czynników zewnętrznych.