fbpx

Opowiedzieliśmy Wam już w poprzednim artykule o termoplastycznych farbach proszkowych, teraz przyszła kolej na ich alternatywę, czyli farby termoutwardzalne. Z czego się składają? Jakie są ich właściwości? I dlaczego to właśnie one stają się dominującym rodzajem farb w malowaniu proszkowym? O tym wszystkim dowiesz się z niniejszego artykułu. Czytaj dalej!

 

Skład farb termoutwardzalnych

malowanie proszkowe krakow farba proszkowaZ czego składają się farby termoutwardzalne? Podobnie jak wszystkie farby wykorzystywane w malowaniu proszkowym, również farby termoutwardzalne bazują na żywicach. Żywice te mają jednak ciężar właściwy nieco niższy niż np. farby termoplastyczne. Jak to wpływa na właściwości takich farb?

Właściwości farb termoutwardzalnych

Wykorzystując farby termoutwardzalne w malowaniu proszkowym, można mieć pewność, że malowane powierzchnie będą wolne od problemów uszkodzeń mechanicznych, a także szkodliwego oddziaływania substancji chemicznych i warunków atmosferycznych. Dzieje się tak dlatego, że farby termoutwardzalne już po utwardzeniu nie ulegają upłynnieniu pod wpływem wysokiej temperatury, co właśnie czyni je tak wytrzymałymi.

Zastosowanie farb termoutwardzalnych

Dzięki swoim właściwościom, farby termoutwardzalne szturmem zdobywają popularność jako skuteczna i ekologiczna metoda malowania proszkowego. Sprawdza się ona świetnie zarówno w przypadku powierzchni metalowych, jak i aluminiowych. Sięga się po nie np. w malowaniu felg samochodowych, renowacji antyków, a także ogrodzeń.