fbpx

Czy farby proszkowe zdominują lakiernictwo samochodowe? Już niebawem te scenariusz może się ziścić. W związku ze wzrastającą troską o stan środowiska, pojawiają się ograniczenia dotyczące emisji lotnych związków organicznych. Konsekwencją tych ograniczeń będzie rosnące znaczenie farb proszkowych jako bezpiecznej alternatywy dla szkodliwych dla środowiska farb rozpuszczalnikowych.

 

malowanie proszkowe samochoduW ubiegłym roku ogólnoświatowa produkcja lakierów samochodowych przekroczyła 3,5 mln ton, a udział farb rozpuszczalnych wyniósł blisko 50%. Proporcje te będą się jednak systematycznie zmieniać. Wszystko to za sprawą wspomnianych już wyżej ograniczeń emisji LZO, dzięki którym na popularności zyskiwać będą alternatywne sposoby malowania powierzchni. Jednym z nich jest oczywiście malowanie proszkowe, podczas którego do atmosfery nie są emitowane żadne szkodliwe substancje chemiczne. Ponadto, zapewniają one świetną ochronę przeciwkorozyjną, zabezpieczają przed uszkodzeniami mechanicznymi, promieniowaniem UV, skrajnymi temperaturami oraz innymi zjawiskami, które mogłyby wpłynąć negatywnie na samochód.

Zmiany obejmą nie tylko rodzaj stosowanych farb, ale również technologię produkcji, co wpłynąć ma na zmniejszenie kosztów. Eksperci z Global Market Insights ostrzegają jednak, że w związku z wahaniami cen surowców, dodatków i pigmentów, mogą również wzrosnąć ceny lakierów i farb, a także całych samochodów. Przewiduje się, że w 2022 roku wartość światowego rynku lakierów samochodowych wyniesie pond 25 miliardów euro.