fbpx

Jak wygląda malarnia proszkowa, do której trafiają części do pomalowania? Jak powinna być wyposażona? Istnieje co najmniej 3 elementy, bez których jej funkcjonowanie nie miałoby sensu. Jakie to elementy? O nich opowiemy na łamach niniejszego artykułu.

 

Malowanie proszkowe krakow

Kabina proszkowa

Bez niej trudno byłoby sobie wyobrazić funkcjonowanie malarni proszkowej. Kabiny proszkowe to podstawowy sprzęt, który jest przeznaczone do wykonywania wszelkich prac malarskich. Z czego są zbudowane? Najczęściej są to kabiny stalowe – najlepiej, jeśli są pomalowane proszkowo, gdyż pomalowane na mokro przyciągają naładowany ładunkiem elektrostatycznym proszek i uniemożliwiają poprawne przeprowadzenie malowania. Oprócz stali, do produkcji kabin proszkowych wykorzystuje się również tworzywa sztuczne.

 

Piec proszkowy

Piec przeznaczony do polimeryzacji farby proszkowej to kolejny, niezbędny element wyposażenia malarni proszkowej. Umożliwia on utwardzenie powłok proszkowych, zapewniając przy tym odpowiedni obieg powietrza oraz adekwatny rozkład temperatur w piecu. Najczęściej w malowaniu proszkowym wykorzystywane są piece jednostronne lub przelotowe.

 

Aplikator proszkowy

Bez urządzenia do aplikacji farby na powierzchnię raczej się nie obejdzie. W malarniach wykorzystywane są zatem specjalne pistolety natryskowe, które umożliwiają odpowiednie naładowanie cząsteczek farby, a także sterują ich przepływem. Oprócz pistoletu ważne są również elementy takie jak system zasilania i transportu farby, urządzenia kontrolne, itp., które usprawniają proces malowania proszkowego elementów.