fbpx

W ostatnim artykule pisaliśmy na temat łuszczących się i odpadających fragmentów powłok proszkowych, które wynikają z nieodpowiedniego przygotowania podłoża pod malowanie proszkowe. W niniejszym artykule przedstawimy inny problem, który odnosi się do powłoki, a mianowicie problem jej pękania. Dlaczego tak się dzieje i jak temu zapobiec? O tym poniżej.

 

Problem z pękaniem powłoki w malowaniu proszkowym

malowanie proszkowe a pekajace powloki Dlaczego powłoka proszkowa pęka? Powodów może być kilka. Może chodzić np. o nagłą zmianę temperatury i warunków otoczenia podczas procesu szlifowania powierzchni i nakładania farby. Takie wahania najczęściej prowadzą do kruszenia się powłoki. Nie jest to jednak jedyny możliwy powód. Winne pękaniu może być także użycie nadmiernej ilości utwardzacza podczas przeprowadzania procesu malowania.

 

Jak poradzić sobie z problemem?

By uniknąć problemu pękających powłok, należy zadbać o odpowiednie warunki towarzyszące nakładaniu farby proszkowej. Temperatura powinna być unormowana i nie powinna ulegać drastycznym wahaniom. Ważne jest również szlifowanie – w tym procesie wskazane jest używanie ścierniw o odpowiedniej gradacji, a także właściwie dobrane podkłady i farby gruntujące. Kiedy problem pękania powłoki już się pojawił, jedyne co można w tej sytuacji zrobić, to wyszlifować powierzchnię od nowa i nałożyć wszystkie produkty raz jeszcze zgodnie z zaleceniami ich producenta.